Vedecký veľtrh a Noc výskumníkov 2022

Vedecký veľtrh a Noc výskumníkov 2022

Facebook
Twitter
LinkedIn

VEDECKÝ VEĽTRH 2022

Dňa 23.9.2022 sme sa s ôsmakmi vybrali do Bratislavy na zaujímavé podujatie Vedecký veľtrh, organizované spoločnosťou Omniveda/VEDA NÁS BAVÍ n.o.  v spolupráci s Fakultou matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave a Slovenskou technickou univerzitou v Bratislave.  Organizátori veľtrhu si stanovili za cieľ hravou formou priblížiť vedu hlavne žiakom základných a stredných škôl, ale i zvedavým dospelým. Vysoké a stredné odborné školy, priemyselné školy, vedecké ústavy, záujmové organizácie a subjekty komerčnej sféry, ktoré sa veľtrhu zúčastnili, nám vo svojich stánkoch dokázali, že veda je všade okolo nás v každodennom živote. Deti si mohli formou interaktívnych experimentov sami overiť mnohé skutočnosti a javy. Mohli si niektoré pokusy sami vyskúšať alebo si overiť svoje schopnosti a znalosti v súťažných kvízoch.

         Cestou na veľtrh a späť na hlavnú stanicu, sme si urobili prechádzku a zažili peknú letnú Bratislavu s mnohými pamiatkami a zaujímavosťami.

 

NOC VÝSKUMNÍKOV 2022

Dňa 30. septembra 2022 sme sa vedychtiví deviataci zúčastnili v Bratislave v Starej tržnici 16. ročníka akcie FESTIVAL VEDY Európska noc výskumníkov. Motto 16. ročníka bolo „Dôverujme vede“. Noc výskumníkov je paralelne organizovaná v 30 štátoch Európy. Cieľom je priblížiť verejnosti výskumníkov ako „obyčajných“ ľudí s neobyčajným povolaním. Vysvetliť, čo ich priviedlo k povolaniu výskumníka, čo ich motivuje k neustálemu bádaniu, aké otázky si najčastejšie kladú, k čomu ich ich práca priviedla a kde je možné výsledky ich výskumu uplatniť v bežnom živote. Prostredníctvom pokusov a interaktívnych ukážok nám ukázali, že za všetkými javmi okolo nás a dejmi v prírode sú vedecké vysvetlenia a princípy. Cieľom organizátorov bolo podnietiť mladých ľudí aj širokú verejnosť k tomu, aby si jednoduché pokusy vyskúšali aj doma a ich prostredníctvom lepšie spoznali vedu a ľudí, ktorí za ňou stoja.

Tohto roku podujatie prebiehalo v piatich slovenských mestách – Bratislava, Banská Bystrica, Žilina, Košice, Poprad. V Bratislave Noc výskumníkov predbiehala v Starej tržnici, V – klube, Kunsthalle, Labcafe, kde organizátori pripravili pre návštevníkov bohatý a maximálne pestrý program, ktorý oslovil všetky vekové kategórie a záujmové skupiny (rôzne interaktívne vedecké prezentácie, prednášky, diskusie, výstavy, hudobné vystúpenia, veľkoplošné projekcie a mnohé ďalšie vstupy plné vedy i zábavy). Celé podujatie moderoval Vlado Voštinár.

Po prehliadke expozícií a vedeckých stánkov sme sa vedecky unavení a vedecky obohatení, prechádzkou starým mestom, dostali na hlavnú stanicu a zamierili sme vlakom domov. Mnohí z nás boli z exkurzie nadšení a radi sa sem vrátime aj v budúcnosti.

Ďalšie novinky, ktoré by vás mohli zaujímať

adventný kalendár
Deti často lepšie trávia a prežijú Advent so svojím adventným kalendárom, ktorý nemusí byť práve z obchodu, čokoládový. Skutočné prežívanie adventu spočíva v prvom rade, darovaním svojho času Bohu a svojim najbližším. Aby sme našim žiakom trošku pomohli, pripravili sme si pre nich adventný „video-kalendár“ ...
matematika
Srdečne Vás pozývame na popularizačnú prednášku o matematike pre verejnosť, predovšetkým pre deviatakov, ich rodičov a učiteľov. 23. 11. 2022 o 16:00 v Spoločenskej miestnosti školy.   
IMG_2650
Žiaci 2.ročníka absolvovali v termíne od 14.11.-18.11.2022 plavecký kurz v Športovej hale Malina. Boli rozdelení do troch družstiev a pod vedením skúsených inštruktorov zdokonaľovali svoje plavecké zručnosti. Okrem mokrého vysvedčenia si  vyslúžili obrovskú pochvalu trénerov za ich aktívne počúvanie a...